Избиране на заточваща система!

Заточване, смазване, полиране, тунинг...
Post Reply
batboby
любопитен

Re: Избиране на заточваща система!

Post by batboby » Mon Aug 29, 2016 9:09 am

Брадли wrote:Няколко човека из форумите са писали за тая машинария и я използват с успех.
Аз обаче бих препоръчал да погледнеш и SHEPPACH NSM 200

В сряда, живот и здраве пристига въпросният SHEPPACH NSM 200. Излиза 260лв с доставка от Германия. Тази цена е без приставка за точене на ножове и без камък за промяна на грит-а. Тях ще ги поръчам от тук защото цените са еднакви, около 100лв. Ако някой е работил с такава машина да каже как точно се променя грит от 220 на 1000 с камъка и може ли примерно да се направи грит 2000 с друг камък и диамантено точило. Иначе мисля да поръчам и приспособлението за мерене на ъгъла на Тормек, има повече възможности за измерване като се съобразява и диаметъра на камъка, който така или иначе след време се износва.

Брадли
ножоманиак

Post by Брадли » Sat Sep 10, 2016 7:30 am

korigan
напреднал
Любим сгъваем: Ganzo 727

Post by korigan » Sat Sep 10, 2016 10:22 am

Изумително е колко ресурс (инженерна мисъл, време и все пак пари) се хвърлят за да се създаде нещо, което няма да е нужно ако просто се напънем да придобием малко умение за точене на ръка. Не говоря за хората, които работят всеки ден с остриета (там машината спестява много време и е необходимост), а за такива като мен (и мисля повечето хора във форума), които повече НОСЯТ ножа, отколкото го натоварват. Мисля, че това е част от превръщането на ножа-инструмент в нож-колекционерска ценност. Тоест вместо ножът да се използва и да е най-важно качеството на стоманата и остротата, важно става колко точно лъскав е режещия ръб и дали има 1/8 градус отклонение на някъде. Някаква форма на ножоманска метросексуалност (или може би снобарщина)- може да съм с две леви ръце и да не мога да точа, ама ножа ми струва 300 кинта и е лъскав.
Йоан 8:32

Zagy
постоянно присъстващ
Любим несгъваем: Zagy Bushcrafter/Gayle Bradley 2/BM 890

Post by Zagy » Sat Sep 10, 2016 5:44 pm

Абе то се хвърлят страшно много пари, време и ресурси за направата на едно Ламборджини, което ще е излишно ако хората си ходят на работа с ладите, ама не - щом на мен ми е тъпо, значи и за другите е тъпо.

Колега - не е лошо да не правиш такива квалификации - за всеки влак си има пътници, всеки е свободен да си прави каквото си иска.
Si non confectus, non reficiat.

plambi
Глобален модератор
Любим несгъваем: Chris Reeve Professional Soldier Insingo
Любим сгъваем: Lone Wolf Blackfoot

Post by plambi » Mon Mar 27, 2017 10:12 am

Image

*DRINK*
In nidor eGo fides.

градско чедо
любопитен
Любим несгъваем: ESEE 5, Fallkniven F1

Post by градско чедо » Sun May 21, 2017 1:42 pm

Здравейте, колеги
Време е и аз да се науча да заточвам що-годе прилично. Изчетох темите за заточването и заточващите системи и все пак имам въпроси :lol:
Препоръчително е да се уча на евтини ножове с евтини точила. Това и правя. Всичко описано по-долу е китайско производство. В момента ми е трудно да отделя пари за нещо по-стойностно, а и събирам за един Schrade schf51m от въглеродна стомана 1095 .
Та уча се да заточвам два китайски фолдъра и един декатлонски Solognac от стомана 5Cr15. Заточвам ги с брус Raider, който имам отдавна. Двустранен е. Сиво и бяло. Не знам с какъв грит, но е по-фин от словенските, които хвалите тук. След него минавам на водна шкурка с грит 2000 и се получава прилична острота. Бръсне, макар и трудно. Въпроса ми е с какво да продължа след това? Някоя керамика? Или стропинг? И има ли смисъл да заменя Rider-a с китайска диамантена точилка DMD 400/1000?
Надявам се на съвети от ваша страна :)
Last edited by градско чедо on Mon May 22, 2017 4:19 pm, edited 2 times in total.

Корбет
постоянно присъстващ

Post by Корбет » Sun May 21, 2017 9:46 pm

Според мен за усвояване на основните умения и обиграване на ръката (спазване на един постоянен ъгъл) диамантеното точило е най-подходящо, тъй като няма издълбаване и съответно възможността за грешка е по-малка.
Toва също е добър вариант:
Taidea 360/600

Zagy
постоянно присъстващ
Любим несгъваем: Zagy Bushcrafter/Gayle Bradley 2/BM 890

Post by Zagy » Fri Jun 30, 2017 2:07 pm

Днес ми пристигна китайския рубинен камък за заточване за китайското Edge Pro :mrgreen: :
Image
Водят го грит 3000, но според мен е повече - примерно 4000-5000. Съдя по това, че вече имам един бял камък 3000 и на допир той е по-груб.

Реших да мина два ножа, които вече са позагубили първоначалната хапеща острота след много работа - двуръкия Manly Peak и Ендурата от HAP40. Малко заиграване с това рубинено камъче и ножовете вече имат тая брутално плашеща острота, която много обичам :mrgreen: Освен това неочаквано за мен това камъче полира РР до почти огледален блясък - след малко търкане на 20/14, ГОИ и диамантена паста 1 микрон РР-тата са джамове :) За под 4 долара камъчето определено си заслужава *THUMBS UP*
Si non confectus, non reficiat.

Брадли
ножоманиак

Post by Брадли » Sat Aug 05, 2017 7:33 pm

елементарно и неангажиращо откъм техническа грамотност видео
понякога и камъкът от магазина за левче може да бъде верен другар на кухненските ножове ;)

Post Reply

Return to “Поддръжка на ножове”