Cold Steel SRK VG1 San Mai III

Надеждни и здрави
traktorist
любопитен

Cold Steel SRK VG1 San Mai III

Post by traktorist » Fri Apr 27, 2012 9:12 pm

Здравейте!
Най накрая се наканих да представя SRKто, за който толкова разпитвах преди време в раздела за въпросите.
Image
Размери:
дължина на острието-152мм(от които 20мм незаточени)
дебелина на острието-5мм
дължина на дръжката-120мм
Ножът е изработен в Япония от неръждаема стомана VG1 San Mai-III.Острието е ламинат от три части.Според производителя средната част от която е съставено острието е по твърда, а двете странични са по-меки за да може ножа да издържа на странични натоварвания.
Режещият ръб е холоу грайнд.
Ножът се заточва лесно и много остро.Въпреки дебелината си реже много добре, да не кажа перфектно.С удоволствие го ползвам за всякаква храна-месо,зеленчуци,мек хляб и ... ги няма за нищо.
Image
Image
Според мен е много добре балансиран, острието е по-тежко от дръжката.Това е добре при сечене на клони.Забива се доста лесно чрез мятане, но никаде по рекламните клипове не съм виждал да го забиват.Съмнявам се, че след известен брой неуспешни опити дръжката може да се разлепи-незнам.
Дръжката е изработена от кратон и ми е много удобна.Не позволява приплъзване на ръката дори и мокра, но много лесно се зацапва.
Image
Image
При батонинг се справя много добре, но в интерес на истината съм цепил дърва с ножа само няколко пъти колкото да го пробвам.
Image
Image
За разлика от предишните ми ножове(Glock и Ka-Bar BK2) върхът на SRKто е монго остър и изтънен.Това по-принцип е добре, но и малко ме притеснява
Недостатъци:
Първото нещо което ми направи много лошо впечатление беше, че ножът не може да се фиксира в канията и когато го обърна с дръжката надолу без да е закопчано ремачето изпадаше.Този човек от клипа има същият проблем.
http://www.youtube.com/watch?v=E1tFenv01_4
Явно проблемът не е само при мен.Сигурно каниите се правят на съвсем друго място от ножовете и някой не си е свършил работата.Те и в кутията са отделно опаковани.Аз веднага реших проблема като залепих по няколко парченца шведска лента по двете страни от вътрешната част на канията.Там където ръкохватката опира и се фиксира.Сега мога да нося ножа незакопчан и с дръжката надолу без проблем.
Друго което не ми хареса са ясно изразените прави ръбове на гърба на острието.Когато при работа с ножа си поставя палеца там досто дразнещо "ръбят"-какъв глагол
Двата незаточени сантиметра до гарда също не ме кефят особено.
Image
В заключение ножът много ми харесва най вече с добрият си баланс и впечатляващи режещи качества.Постоянно го нося в раницата и е основният нож от екипировката ми(която не знам защо събирам, ама доста нещо имам вече)
П.С.
При мен снимките излязоха много малки дано при вас да не е така.

Bradley

Re: Cold Steel SRK VG1 San Mai III

Post by Bradley » Fri Jun 29, 2012 12:45 am

бях забравил колко масивно е острието на СРК-я за 6 инчов нож - по някое време сутринта - препрофилиране и малко мисли по повод версията сан май 3

joy_boy
постоянно присъстващ

Post by joy_boy » Fri Jun 29, 2012 7:22 am

като форма и размер доста ми харесва за основен нож (без претенции да е брадва). готино скосяване и реже добре. бат радо имаше такъв и от там имам някакъв досег.

Bradley

Post by Bradley » Fri Jun 29, 2012 12:21 pm

Image
Image
Image
Image
Image

servantesss
постоянно присъстващ

Post by servantesss » Fri Jun 29, 2012 12:27 pm

Хубав нож - еквивалента на Фолкнивенския А1, но и при двата не ми харесват тия недоклатени дръжки.... чудесен нож - дано да те радва дълго! *DRINK*

Triarius
напреднал

Post by Triarius » Fri Jun 29, 2012 12:29 pm

Bradley wrote:бях забравил колко масивно е острието на СРК-я за 6 инчов нож - по някое време сутринта - препрофилиране и малко мисли по повод версията сан май 3
Хем е масивно, хем не е прекалено при правилно скосяване и заточка. Ако се барне както трябва, човек може да си го ползва за много неща съвсем комфортно и да се спокоен, че има голям нож. Действително универсален. Интересно ми е какво ще кажеш за холоу-грайнда на версията от Сан Май 3. Трябваше да донеса и другия ми СРК от Аус-8 с почти изцяло свален вторичен скос, който в този му вид държи ряз много добре. Дали е от геометрията или стоманата си показва най-добре свойствата на фин конвекс не мога да кажа, просто ме кефи как реже. Не е лошо да ги сборим на въже, маркуч или нещо меко. а и да вкараме Аутдорсмана за сравнение. Каршони не ми се режат, щото са доста абразивни, а 420-ката от външните слоеве се дере лесно.
Мерси за снимките. :) :beer2:
Сервантес, прав си за дръжките, готин, ама при нормално ползване доста време ще изкара, после се сменя и готово. Стига желязото да е читаво, дръжката се преживява. :)
Last edited by Triarius on Fri Jun 29, 2012 12:31 pm, edited 1 time in total.

Bradley

Post by Bradley » Fri Jun 29, 2012 12:31 pm

Да речем, че е м/у С1 и А1 (и поради тази причина един доста логичен избор за хората, които се чудят м/у двата модела) - поради наличието на чойл - де факто дължината на режещия ръб е колкото на 125мм ми томи на JH.

Вдлъбнатият скос е изпълнен много акуратно - това е версията, която реже най-добре.

М/у др. след половин час в темата за заточването ще кача клипа - ножът стана достатъчно остър

Cobra3
разучаващ

Post by Cobra3 » Fri Jun 29, 2012 3:27 pm

Честито, според мен това е един от най-добрите ножове на Колд Стийл, като много ме радва именно холоу грайнда, защото ножовете са за рязане все пак :) .

POCEH KOCEB
постоянно присъстващ

Post by POCEH KOCEB » Fri Jun 29, 2012 4:17 pm

Хубаво ревю и снимки в тая тема, браво за ножа! Изглежда доста добре за някъде из пущинаците, универсален нож...
Аз все пак харесвам като че ли повече Аутдорсмена от тея ламинати...сънувам я тая тояга и това си е... :mrgreen:
Image

Triarius
напреднал

Post by Triarius » Fri Jun 29, 2012 5:03 pm

POCEH KOCEB wrote:...
Казал съм ти: което те кефи -- това взимаш. Аз ще помагам с каквото мога. ;) Иначе СРК е една идея по-универсален, по едно време беше щатния нож на Navy Seal BUDs програмата. Сега не знам. Също съм го виждал де се подвизава в SAS. Аутдорсмена го водят по-скоро ловен, има и заточка за чупене на кости.

POCEH KOCEB
постоянно присъстващ

Post by POCEH KOCEB » Fri Jun 29, 2012 5:25 pm

Всичко това е верно, просто аз съм сбъркан...като ги видят остриетата с такава форма и нещо ми се обръща в корема... Не мога да мисля практично... :mrgreen:

Няма ли някое ревю на Аутдорсмена да пуснете тука ? ...Само питам ... :mrgreen:
Image

servantesss
постоянно присъстващ

Post by servantesss » Fri Jun 29, 2012 5:40 pm

Ами то имаше от колегата keridi ако се не лъжа... *DONT_KNOW*

P.P. Ей го на намерих го viewtopic.php?p=916

Joker
напреднал
Любим несгъваем: Stalker

Post by Joker » Fri Jun 29, 2012 9:14 pm

Дръжката е в пъти по добра от на Fallkniven,смея да го твърдя защото съм имал модели и от двете
фирми.На Cold Steel е по мека,не приплъзва в сравнение с Fallkniven.Просто лепне в ръката,докато на Fallkniven е по твърда и по поддава на мокра или кървава ръка.Все пак това е мое мнение,но не вярвам да ни се различават ръцете, освен в размера.
Първо ще те игнорират!
После ще ти се смеят!
ПОСЛЕ ЩЕ ВОДЯТ БИТКА С ТЕБ!
И ТОГАВА ТИ ЩЕ ПОБЕДИШ!

Брадли
ножоманиак

Post by Брадли » Fri Nov 30, 2012 5:48 pm

Ето защо не обичам изляти дръжки:
Image
стар SRK carbon V

Triarius
напреднал

Post by Triarius » Tue May 05, 2015 6:46 pm

Снимките са ужасни, знам, но в момента не мога да направя по-добри:

Image
Image
Image

В този вид ми харесва многократно повече. Сърдечни благодарности на Ванди за перфектната работа, справил се е без забележки!

Post Reply

Return to “Несгъваеми ножове”