Всичко за БРАДВИТЕ!

Различни хладни оръжия
Post Reply
Брадли
ножоманиак

Re: Всичко за БРАДВИТЕ!

Post by Брадли » Sat Jun 17, 2017 8:20 pm

дъва не цепя

от изброените по-горе съм ползвал само хускварната и смятам, че са достатъчно качествени за да се инвестира исканата за тях сума

виж този линк - http://www.bahcoshop-bg.com/category/br ... a-tsepene/ - дано някой от колегите ги е пробвал, за да саде инфо за тях

щил също продават брадви http://www.stihl.bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE% ... D0%B5.aspx

kukriblade
постоянно присъстващ

Post by kukriblade » Sat Jun 17, 2017 8:55 pm

За дъб и бук всяка брадва ще ти върши работа.
Въобще не са упорити.
Фискарс не са некачествени.
Много наши колеги имат и ги хвалят.
Моят съвет е най-евтината.
"It is better to die than be a coward."
- Gurkha motto

Огонь клади, палатка делай - спи. Постоянно охота ходи, как дома живи
... Дерсу Узала

http://www.youtube.com/user/triger78?feature=mhee

kaziklu
постоянно присъстващ

Post by kaziklu » Sat Jun 17, 2017 10:24 pm

Имам тази на Хускварна, справя се много добре, но честно казано не съм работил много с нея. Ползвам си една класическа българска брадва, по-спокойно ми е да работя с непретенциозен инструмент. Удариш ли камъче с някоя от шведските, доста ще те заболи :wink: Подкрепям съвета на колегата Кукриблейд!

Djack
редовен
Любим несгъваем: Моят!

Post by Djack » Sun Jun 18, 2017 5:54 am

Аз си взех "Супер Цепилка" - 2кг. и съм много доволен! Около 50-60лв. беше!
"Само 12 литра бира са достатъчни на възрастен човек, за покриване на дневната му нужда от калций!"

nemezis
любопитен

Post by nemezis » Sun Jun 18, 2017 7:06 pm

Хускварната ще ти свърши екстра работа. *THUMBS UP*

dimov6
любопитен

Post by dimov6 » Sun Jun 18, 2017 8:42 pm

Много полезни коментари, тези брадви на Bahco доста ме заинтригуваха, защото са на много по-добра цена и със сигурност ще са много по-добри от тези които имаме. На STIHL изглеждат страхотно, но са малко по висок ценови клас. Чак ми се прииска да имам една колекция от различни марки брадви, някои са просто много красиви.

Определено я задрасквам чуковата на Фискас, заради пластмасовата дръжка, за малките брадвета сигурно няма да има значение, дори може да има предимство пластмасата, но за големите брадви мисля, че дървото е много по-добро, а и много по красиво.

Иначе по въпроса, че за бук и дъб ще върши работа почти всяка брадва, не е точно така. Много ясно, че когато дървото е мазно, сурово, тогава се цепи лесно, но като се случи някое засукано, келяво или са сухи, една не добра лека брадва може да те изнерви много. Освен това за по големи трупчета или трупи за цепене по дължина си трябва тежка и мощна брадва.

Иначе тая Щилка изглежда страхотно и стоманата май е доста качествена:

Image

И тези изглеждат много добре, но с черния цвят ми харесва повече:

Image

На BAHCO един модел, изглежда солидно, не знам за вас, но на мен такива шарени цветове нещо не ми харесват за брадва.
Харесва ми да е в естествени цветове, както си е цвета на стоманата, такива цветни дизайни са ми странни, но дали само аз мисля така !

Image

kukriblade
постоянно присъстващ

Post by kukriblade » Sun Jun 18, 2017 9:10 pm

Колега,не ме познаваш и е нормално да имаш съмнение към мнението ми и заради твоят си опит.
Затова на бързо,селски човек съм,освен това имам работа често по балкана,както и ми е хоби да скитам по горите.
Вярвай ми ,че с "циганска" брадва съм цепил вдичко което може да се нарече дърво,във всякакви размери.Бук и дъб,сухи,зелени,усукани или не.
На дълго или на трупчета за печката,все тая.
Цепя ги с нашенски брадви по 2 кила грубо и една по-лека имам.
Даже като изсъхне дървото се напуква по челата и като го ударя там му трябва най- много още един удар(това на 1,20м ти говоря)
Както и да е :)
Можеш да ги изшлайфаш ако те дразни оранжевото,но си харесал брадва.
Поздрави и успех с покупката.
- Gurkha motto

... Дерсу Узала

dimov6
любопитен

Post by dimov6 » Sun Jun 18, 2017 10:14 pm

Мнението ти не е грешно и ние цял живот се топлим на дърва и ние до сега все с такива брадви сме цепили, но искам брадва което да цепи по-лесно упоритите дървета и по-големите трупчета. Примерно някои дървета, които не се сцепват от първият път и трябва да ги вдигаш и обръщаш, това си е двойно усилия. Но ако брадвата е по мощна и го сцепи от ряз е друга работа. На две места са ни брадвите и тук остана само една смотана, иначе щях да видя колко тежат тези които имаме. Искам за сравнение да видя.

Но като взема нова брадва лично ще се уверя дали има разлика, но аз съм сигурен, че ще има. Колкото е по-хубава брадвата, ще иска по-малко засилка, по-малко усилия, това е идеята. Освен това още в началото съм писал, че искам да имам и чукова брадва, циганските няма как да се ползват и като клин.

Пък и ако мога да използвам метафора, бих го описал така: И ладата също върши работа и може да вдигне и над 100км/ч, но на човек в един момент му се иска нещо по-лъскаво, по-комфортно с повече екстри :razz:

Сетих се и за друг пример, но не е добре ако го прочете някоя булка. Но и там го има това, дори да има чувства, всеки знае, че когато един мъж и една жена са много дълго заедно, секса след години не е вече така вълнуващ и мъжа понякога може да се загледа по нещо наконтено и добре изглеждащо, но това са нормални неща. :oops:

kukriblade
постоянно присъстващ

Post by kukriblade » Sun Jun 18, 2017 11:08 pm

То и тук ще си иска засилка,защото пък ъгъла е по-голам и острието е по -дебело.
Иначе моите ги теглих преди време,като им мених саповете последно(имам адет да ги чупя)И бях записал,да ги знам,сега погледнах тефтера 2,6 кг,2,1 кг и 1,6 кг.
Ти имаш предвид да можеш да я удряш по петата, ако заклини ли?
Гледай в описанието тогава,това трябва да го пише,дали може.
- Gurkha motto

... Дерсу Узала

Joker
напреднал
Любим несгъваем: Stalker

Post by Joker » Mon Jun 19, 2017 2:55 am

Четох ,четох,па реших да кажа нещо си..зад всяка брадва стои човек..Брадвата е силна до толкова,колко е способен и силен човека зад нея.
Както приказката за стената на замъка:всяка стена е силна,доколко са силни хората зад нея.
У наше село Ямболско,съм нямал брадва на Хускварна или разните други,но съм се справял,и баща ми и дядо ми...Ползвал съм така наречените у нас "цигански" брадви.Тук научих доста неща,но не мисля,че,по нещо отстъпваме на чужденците.Даже мисля ,че имаме доста добри майстори..да не кажа и по-добри.
Първо ще те игнорират!
После ще ти се смеят!
ПОСЛЕ ЩЕ ВОДЯТ БИТКА С ТЕБ!
И ТОГАВА ТИ ЩЕ ПОБЕДИШ!

kaziklu
постоянно присъстващ

Post by kaziklu » Mon Jun 19, 2017 3:57 pm

Joker wrote:
Mon Jun 19, 2017 2:55 am
Четох ,четох,па реших да кажа нещо си..зад всяка брадва стои човек..Брадвата е силна до толкова,колко е способен и силен човека зад нея.
Както приказката за стената на замъка:всяка стена е силна,доколко са силни хората зад нея.
У наше село Ямболско,съм нямал брадва на Хускварна или разните други,но съм се справял,и баща ми и дядо ми...Ползвал съм така наречените у нас "цигански" брадви.Тук научих доста неща,но не мисля,че,по нещо отстъпваме на чужденците.Даже мисля ,че имаме доста добри майстори..да не кажа и по-добри.
+1
Да не забравяме, че нашите брадви са се развили през вековете, съобразно тукашните условия. Едно е да цепиш бук, дъб, габър и т.н., друго е да цепиш бреза. Западните и в частност скандинавските брадви са супер, приятно е да работиш с тях или просто да им се радваш в колекцията, но нашите въобще не им отстъпват, а в доста неща ги превъзхождат.
Относно брадвите-чук - това е инструмент с малко практическо приложение за обикновен потребител като мен. Имам един немски, който купих от Практикер преди години и съм го ползвал само веднъж. Не цепи по-добре от брадва, а тежи двойно. Не съм виждал и никой от познатите ми в Родопите да ползва такъв - те си цепят метровиците с обикновени брадви или по-рядко с клинове.

Joker
напреднал
Любим несгъваем: Stalker

Post by Joker » Fri Jun 23, 2017 2:30 am

kaziklu,много си прав,човеко.Поне на мен ми харесва как разсъждаваш.
Първо ще те игнорират!
После ще ти се смеят!
ПОСЛЕ ЩЕ ВОДЯТ БИТКА С ТЕБ!
И ТОГАВА ТИ ЩЕ ПОБЕДИШ!

Post Reply

Return to “Саби, мечове, мачетета, кукрита, брадви, копия и др.”